Bezpłatne pierwsze 30 minut konsultacji Zadzwoń +48 503 891 164 aby umówić się na bezpłatną konsultacje
Właściwość sądu w postępowaniu cywilnym
Jak ustalić właściwość sądu?
Właściwość sądu określa zakres spraw, którymi może się on zajmować. Dla prawidłowego przebiegu postępowania konieczne jest ustalenie sądu właściwego do rozstrzygnięcia konkretnej sprawy. Poprawnie określona podstawa prawna i właściwość sądowa są kluczowe przy wnoszeniu pozwu i niezwykle istotne dla zapewnienia sprawnego, efektywnego i skutecznego postępowania.
Rodzaje właściwości sądowej
Właściwość rzeczowa sądu
Właściwość rzeczowa dzieli sprawy rozpatrywane w pierwszej instancji pomiędzy sądy różnego rzędu. W polskim procesie cywilnym sprawy cywilne w pierwszej instancji rozpoznają sądy rejonowe (niższej instancji, niższego rzędu) oraz sądy okręgowe (wyższej instancji, wyższego rzędu).
Co do zasady sądy rejonowe rozpoznają wszystkie sprawy z wyjątkiem spraw, dla których zastrzeżona jest właściwość sądów okręgowych.
Właściwość rzeczowa sądu pierwszej instancji jest uzależniona od wartości przedmiotu sporu.
Do właściwości sądów okręgowych należą sprawy:
Przekazanie sprawy
Jeżeli przy rozpoznawaniu sprawy w sądzie rejonowym powstanie zagadnienie prawne budzące poważne wątpliwości, sąd ten może przekazać sprawę do rozpoznania sądowi okręgowemu.
Właściwość miejscowa sądu
Właściwość miejscowa sądu to kwestia niezwykle istotna dla prawidłowego przebiegu postępowania cywilnego. Określa ona, który sąd jest właściwy do rozpoznania danej sprawy. Właściwe ustalenie właściwości miejscowej pozwala na sprawne i efektywne prowadzenie postępowania, a także na ochronę praw stron.
Właściwość ogólna
Powództwo wytacza się przed sąd pierwszej instancji, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania. Miejsce zamieszkania określa się według przepisów kodeksu cywilnego.
Zgodnie z kodeksem cywilnym miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. Warto pamiętać, że miejscem zamieszkania jest miejscowość, w której pozwany posiada centrum swoich spraw życiowych, a nie konkretny adres. Przepisy wskazują również, że można mieć tylko jedno miejsce zamieszkania.
A co jeśli pozwanym nie jest osoba prawna?
Powództwo przeciwko osobie prawnej np. spółce z o.o. wytacza się przed sądem według miejsca jej siedziby, które wynika bezpośrednio z Krajowego Rejestru Sądowego.
Wyjątki od zasad ogólnych
W niektórych przypadkach możliwe jest wytoczenie powództwa przed sąd inny niż wskazany w zasadach ogólnych.
Właściwość przemienna sądu
Właściwość przemienna to szczególny rodzaj właściwości miejscowej sądu, który daje powodowi możliwość wyboru sądu, do którego wniesie pozew. Obok sądu właściwego miejscowo według przepisów ogólnych, powód może wybrać inny sąd, który również będzie właściwy miejscowo, a będzie on położony korzystniej dla strony powodowej.
Przykłady właściwości przemiennej
Za miejsce wykonania umowy uważa się miejsce spełnienia świadczenia charakterystycznego dla umów danego rodzaju, w szczególności w przypadku:
W przypadku wątpliwości miejsce wykonania umowy powinno być stwierdzone dokumentem.
Właściwość wyłączna sądu
Właściwość wyłączna to szczególny rodzaj właściwości miejscowej sądu, który wyłącza stosowanie przepisów o właściwości ogólnej i przemiennej w określonych kategoriach spraw. Oznacza to, że sprawy te muszą być rozpoznawane przez ściśle określony sąd, bez możliwości wyboru innego sądu przez strony. Jednocześnie właściwość wyłączna pozwala na skoncentrowanie spraw o podobnym charakterze w jednym sądzie, co sprzyja wypracowaniu jednolitej linii orzeczniczej i zwiększa sprawność postępowania.
Rodzaje spraw objętych właściwością wyłączną
Ważne!
Jeżeli uzasadniona jest właściwość kilku sądów albo jeżeli powództwo wytacza się przeciwko kilku osobom, dla których według przepisów o właściwości ogólnej właściwe są różne sądy, wybór między tymi sądami należy do powoda.
To samo dotyczy wypadku, gdy nieruchomość, której położenie jest podstawą oznaczenia właściwości sądu, jest położona w kilku okręgach sądowych.
Właściwość umowna sądu czyli tzw. umowa prorogacyjna
Strony mogą umówić się na piśmie o poddanie sądowi pierwszej instancji, który według ustawy nie jest miejscowo właściwy, sporu już wynikłego lub sporów mogących w przyszłości wyniknąć z oznaczonego stosunku prawnego. Sąd ten będzie wówczas wyłącznie właściwy, jeżeli strony nie postanowiły inaczej lub jeżeli powód nie złożył pozwu w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Strony mogą również ograniczyć umową pisemną prawo wyboru powoda pomiędzy kilku sądami właściwymi dla takich sporów.
Strony nie mogą jednak zmieniać właściwości wyłącznej.
Podsumowanie
Właściwe ustalenie właściwości rzeczowej i miejscowej sądu jest kluczowe dla prawidłowego przebiegu postępowania cywilnego. Stosowanie zasad właściwości sądu pozwala na sprawne i efektywne prowadzenie postępowania, a także na ochronę praw stron. W przypadku wątpliwości co do właściwości rzeczowej czy miejscowej sądu, warto skonsultować się z adwokatem, który pomoże w wyborze właściwego sądu oraz wyjaśni wszelkie wątpliwości.
Pomoc prawna w Katowicach
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Katowicach, zapraszam do kontaktu z moją kancelarią. Jako adwokat posiadam wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw cywilnych i chętnie pomogą Ci w ustaleniu właściwości miejscowej sądu oraz w przygotowaniu i wniesieniu pozwu.
Zapewniam profesjonalną reprezentację przed sądem na każdym etapie postępowania.
Autor: Adwokat Rafał Kirsch
Kancelaria Adwokacka Adwokat Rafał Kirsch
al. Wojciecha Korfantego 51
40-160 Katowice
Email: kontakt@adwokat-kirsch.pl
Tel: +48 503 891 164
Kiedy odwiedzasz dowolną witrynę internetową, może ona przechowywać lub pobierać informacje w Twojej przeglądarce, głównie w formie plików cookie. Tutaj możesz kontrolować swoje osobiste usługi cookie.